Park Cihelka – Místo pro opravdový život

Rozhovor s Lukášem Maděrou, ředitelem prodeje a zákaznické péče Skanska Reality.

Jeden z nejvýznamnějších pražských developerů společnost Skanska koupila v roce 2017 v našem městě téměř jedenáctihektarové území od společnosti CTR Group, která zde měla v plánu postavit několik bytových domů, ale z projektu sešlo.

Skanska, která se doposud soustředila na stavby v Praze, si pro jeden ze svých prvních záměrů postavit domy mimo Prahu, vybrala právě Libčice. Pouhé tři roky trvala série architektonických, projektových a schvalovacích příprav, což se mi zdá rekordně krátká doba, neboť mám zkušenosti, že tyto práce trvají stejnou dobu i na stavbu rodinného domu. Skanska v tom evidentně „umí chodit“, a tak jsem se na to, jak to se stavbou Cihelky vypadá, zeptala přímo pana Lukáše Maděry, ředitele prodeje. Věřím, že vás jeho odpovědi budou zajímat a možná vás překvapí hned ta první, stejně jako mě.

Jdou byty v Libčicích na prodej?
Ano, máme téměř vyprodáno. Prodej prvních 57 bytů jsme zahájili na podzim loňského roku a věřte nebo ne, máme je, až na 9 posledních, všechny prodané.

A to jste ještě ani nezačali stavět! Mohou si budoucí majitelé upravit své byty trochu po svém?
To samozřejmě mohou. Je běžné, že si kupující sami vybírají obklady koupelen a WC, dekor dveří a podlah z nabídky, kterou pro ně připraví naše bytová architektka. Nad rámec standardu ale mohou požadovat i řadu dalších klientských změn.

Bydlím tu, a tak nejsem velkým zájmem o Cihelku vůbec překvapená, ale co vy? Čekali jste to?
Libčice nad Vltavou jsou moc hezké a disponují celou řadou výhod. Přímé vlakové spojení, krásné okolí, řeka, školka, škola, lékaři, zájmové spolky – to vše lidé při výběru vlastního bydlení zohledňují. Musím však přiznat, že i přes výše uvedené jsme nebyli na tak velký zájem ze strany klientů připraveni. Velmi příjemně nás překvapil.

To se hezky poslouchá. Jak velké byty tam budou?
Od cca 50 do 115 m2 , tzn. 2, 3 a 4+kk. Nejedná se o masový a rozsáhlý rezidenční areál, jde o jeden komerčně laděný bytový dům o třech nadzemních sekcích.

57 bytů znamená 57 nových rodin do našeho města. Téměř se všemi jste se již setkal, dokázal byste shrnout, na jaké spoluobčany se máme těšit?
Velkou část těch, kteří si zde bydlení pořídili, tvoří Libčičtí nebo lidé z okolí. Vnímáme to tak, že větší příležitost pro pořízení vlastního bydlení ve vašem městě doposud chyběla. Další skupinu tvoří klienti, kteří dávají přednost životu mimo centrum, mají, nebo plánují, rodinu a chtějí si užívat pobyt venku v přírodě.

V úvodu jsme zmínili, že Skanska se v Čechách zaměřila spíše na Prahu, v čem konkrétně se liší Park Cihelka od jiných vašich projektů?
V mnohém se neliší. Používáme nám známé a mnoha realizacemi prověřené stavební postupy, dispozice bytů jsou jako u našich jiných projektů promyšlené tak, abychom se vyvarovali hluchých míst, využíváme materiály, které disponují celou řadou certifikátů kvality a udržitelnosti.

V současnosti jsou moderní tzv. nízkoenergetické a ekologické stavby. Patří i Cihelka mezi ně?
Samozřejmě, že i v případě Cihelky myslíme na „zelenou“. Při výstavbě se inspirujeme metodikou šetrného stavění, domy jsou kvalitně izolovány, v bytech najdete armatury spořící vodu, do společných prostor vybíráme úsporná svítidla. Kolem domů předpokládáme provedení řady parkových úprav a instalujeme tu komunitní záhony pro společné zahradničení obyvatel domu.

Společné zahradničení?
Přesně tak, na záhoncích u domu porostou květiny, bylinky nebo zelenina do polévky. Na společné zahradě pod okny bude klidné místo k posezení a popovídání si se sousedy. Zahradníci ocení dešťovou vodu z vlastní akumulační nádrže, kterou využijí pro zalévání předzahrádky i společných záhonů.

Bude v domě něco originálního, co jste ještě nikde nezavedli?
A víte, že ano? Společná místnost v suterénu, která může sloužit třeba jako dílna pro rozené kutily, ale i pro rodiče, jež se spolu s dětmi budou kutilství teprve učit. Sdílené prostory podporují dobré sousedské vztahy, které jsou v menší obci ještě dů- ležitější než ve městě.

Předpokládám, že součástí Parku Cihelka je i rozhledna, jejíž stavbu vaše společnost podpořila.
Přesně tak, ale musím vás opravit, není to rozhledna, nýbrž „Stožár s výhledem“, jak tu malou stavbu pojmenovali studenti ČVUT, kteří ji u vás postavili. Parametry rozhledny opravdu nemá. Stožár má sloužit jako místo k setkávání i jako cíl procházek. A těch pár schodů navíc i k lepší fyzické kondičce.

Co se na pozemku děje teď?
Pozemek vyklízíme a začínáme s přípravou území, tzn. zajištění staveniště a budování vjezdu. V květnu se rozjíždějí také vlastní stavební práce.

A to mě zajímá. Kudy tam budou vjíždět náklaďá- ky a stavební stroje?
Doprava je vždy velké téma. Abychom zatížili provoz ve městě co nejméně, povedeme dopravu ze strany od Letek ulicemi Turská a Letecká.

Budete stavět na bývalém „hliníku“, jak té oblasti my pamětníci stále říkáme. Nebudou tím výkopové práce a základy nějak ztíženy?
To vše řeší samotný projekt. Výkopové práce a hrubá stavba jsou vždy náročné, zejména z pohledu logistiky, protože na stavbu přijíždí větší množství stavební techniky a dopravní obsluhy. Z toho důvodu bych rád apeloval na obyvatele, aby byli v okolí stavby obezřetní.

Zákaz vstupu na staveniště určitě nikoho nepřekvapí.
Naše firma má velmi přísně nastavená bezpečnostní pravidla, dbáme na bezpečnost pracovníků na stavbě i všech, kdo se pohybují v jejím okolí. Snažíme se eliminovat rušivé situace na nezbytné minimum. Přesto, péče o vlastní bezpečnost je zde namístě.

Kdy předpokládáte termín kolaudace?
Celková výstavba je naplánována tak, abychom mohli podat žádost o kolaudaci ideálně do konce příštího roku.

Bezbariérový výtah, plynový kotel, kvalitní materiály ve standardním vybavení bytů, kočárkárna a kolárna se sprchou pro mytí kol, kočárků či sprchování psů. Výsledná podoba vašeho nového domova záleží už jen na vašem vkusu.

Jaké máte u nás další plány?
Rozvoj dalšího území, které v Libčicích nad Vltavou vlastníme, je zatím ve fázi diskusí a úzce souvisí s připravovaným novým územním plánem.

Název pro tento náš rozhovor jsem si vypůjčila z vašich webových stránek, kde nabízíte bydlení v našem městě.
Slogan „Místo pro opravdový život“ přesně odpovídá našemu záměru, protože kvalita bydlení nespočívá jen ve velikosti bytu a jeho čtyřech zdech, ale především v tom, jak se vám bude žít v jeho okolí. Také proto jsme bydlení v Parku Cihelka navrhli pro ty, kdo mají rádi aktivní styl života, což vaše město a jeho okolí umožňuje. Je v krásné přírodě na břehu řeky a přitom v těsném sousedství a snadném dosahu velkoměsta. Je to ideální místo pro mladé páry, které hledají svůj první společný domov, pro rodiny, kterým záleží na tom, aby jejich děti vyrůstaly v klidném prostředí, ale i pro seniory, kteří utíkají z ruchu velkoměsta.

To zní dobře. Snad tedy mohu na závěr říci, vítejte naši milí budoucí spoluobčané z Cihelky v Libčicích nad Vltavou a vám, vážený pane řediteli, děkuji za příjemné a poučné popovídání.

Hannah Bartíková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.