Račte vstoupit. Foto: Hannah Bartíková

Libčice nemají kulturní dům, sokolovna prý praská ve švech a spolkům často chybí střecha nad hlavou. Město plánuje postavit na náměstí tzv. městský dům, ale to ještě nějaký čas potrvá. Komunitní centrum na faře evangelického kostela je ale k dispozici už teď.

Tak se nám to podařilo. 30. dubna 2021 byl úderem 14:00 na evangelické faře v Libčicích nad Vltavou zahájen provoz nového komunitního centra, jehož projekt a rekonstrukce stávajících prostor fary byl spolufinancován z fondů EU. Hostitelem je Farní sbor Českobratrské církve evangelické, který vytvořil příjemné místo pro setkávání lidí napříč přirozenému rozvrstvení naší obce bez ohledu na náboženství, politickou příslušnost, zájmy či věk.

Pojďme se podívat, co vše komunitní centrum o 5 různě velkých místnostech, včetně prostorné a moderně vybavené kuchyně, nabízí. V nejmenší skromné kanceláři úřaduje evangelický sbor. Místnost s klávesami využívají ke svým zkouškám pěvecké sbory Scandula a Senza Nome. Kancelář se zvláštním vchodem na zahradu, vybavenou počítačem, tiskárnou, kopírkou a WIFI budou mít k dispozici nejen pěvecké sbory, ale i organizace festivalu Otevřená zahrada a Člověk v tísni (dluhové poradenství).

Největší místnost, které říkáme trochu nadneseně sál, využíváme pro různé aktivity našeho evangelického sboru, jako jsou ekumenická setkávání, výuka náboženství, nebo zimní bohoslužby. Jistě nám poslouží i jako skvělé zázemí pro letní soustředění dětí. Komunitní centrum na faře je ale k dispozici komukoli na různá jednání, schůze, setkání s přáteli atd. Dobře vybavená kuchyň umožňuje návštěvníkům připravit si kávu a čaj, nebo si ohřát něco k snědku.

Fara je od sklepa po střechu rekonstruovaná, včetně elektroinstalace, vody, topení, světel a sociálního zařízení, samozřejmě i pro hendikepované. Při výmalbě jsme v menší místnosti odkryli historický malovaný strop, který jsme zafixovali a stal se tak nedílnou součástí kombinace původního a moderního, což lze pozorovat i na nábytku a osvětlení. Rozsvítíte-li si ve vstupní chodbě, budete oslněni zajímavým stropním světlem, které kouzlem chtěného tvoří symbolický kříž. Hned při vstupu do zahrady si pamětníci rozlámané dlažby musí všimnout pohodlného bezbariérového nájezdu do budovy, který ocení hůře se pohybující, ale i maminky s kočárky a děti na odstrkovadlech.

Kromě vnitřních prostor láká k posezení i farní zahrada se svou zvláštní atmosférou světla a stínů, jež nejednou při různých akcích nabídla návštěvníkům prostor pro zábavu i klid. Provoz jsme zahájili potichu tak, jak nám pandemická opatření 30. dubna nařídila, ale jakmile to bude možné, uspořádáme opravdový den otevřených dveří. Týdenní program bude vždy uveřejněn na webu evangelického sboru na www.libcice.evangnet.cz.

Sledujte nás a přijďte se podívat, jste srdečně zváni. Tomáš Cejp, farář

KONTAKTNÍ OSOBY
607 985 393 – Ing. Dalibor Titěra
776 345 622 – Tomáš Cejp

TRIANGL na faře již byl, oceňuje citlivou rekonstrukci i bohulibý záměr. Nabízí spolupráci, podporu a zároveň se připojuje ke sbírce na zvon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.