23.9.2022

Kroužkovat, nebo křížkovat? Celou stranu, nebo jednotlivce? Mohu změnit pořadí kandidátů, nebo ty, co se mi nelíbí, rovnou vyškrtat?  

To jsou asi nejčastější otázky před každými volbami. Tak se na to podívejme  společně, v klidu  a hlavně jednoduše:

Hlasovací lístek se všemi  volebními stranami na jednom papíře dostanete poštou. Pokud jej z jakýchkoli důvodů nebudete mít, netrapte se,  obdržíte ho  ve volební místnosti.

  • Musíte se před volbou, jak známo, legitimovat, takže bez občanky, pasu nebo řidičáku k volbám nechoďte.
  • Volíte-li celou kandidátku jedné strany, udělejte křížek v jejím záhlaví, čímž zároveň souhlasíte s pořadím kandidátů, které už nijak nemůžete ovlivnit.
  • Chcete-li vybrat zastupitelstvo z osobností napříč všemi subjekty, tak u max. 15 jmen udělejte křížek.
  • Dáváte-li přednost jedné straně, ale chcete ji zároveň doplnit  o osobnosti z ostatních, tak udělejte křížek v záhlaví vybrané strany  a k tomu ještě zakřížkujte jména v ostatních kandidátkách. Tímto způsobem dáváte zaškrtnuté straně, počítáno shora, tolik hlasů, kolik jich zbývá do 15 po odečtení zakřížkovaných jednotlivců.
  • Ze závažných zdravotních důvodů můžete volit i doma. Stačí o to požádat předem  na MěÚ, nebo v době voleb u příslušné okrskové komise.  Navštíví vás dva členové komise s přenosnou volební schránkou a budou s sebou mít  volební lístek i s úřední obálkou.

 Tak přijďte k volbám,  vybírejte své kandidáty uvážlivě a vyplňujte hlasovací lístek bezchybně, ať nepromarníte svůj hlas. Stačí křížek navíc, nebo škrty a vaše volba  je neplatná, což by byla velká škoda.

Jedině v demokratických komunálních volbách máte možnost ovlivnit  složení městského zastupitelstva na příští čtyři roky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.