Otužilci Libčice

Pravidelné otužování patří k tomu nejstaršímu a účinnému posílení našeho imunitní systému. Je dobrou prevencí proti nachlazení, chřipce či angíně a působí ozdravně i na psychiku člověka.

V zimě vyzval místopředseda Trianglu, Ondřej Veszelei, který již má letité zkušenosti s otužováním, libčické občany k tomu, aby se společně ponořili do chladné vody Vltavy, případně si i zaplavali. Hned napoprvé se sešlo bezmála 20 odvážlivců, včetně jejich dětí a dělo se tak pravidelně každý víkend od listopadu 2020. Spontánně tak vznikl klub Otužilci Libčice, jehož členství není nijak organizováno, ale vítáno.

Otužování  je zdravé, pokud  se ovšem dodržují  pravidla, na která Ondřej přísně dohlíží – nejdříve poučení,  běh, rozcvička na zahřátí, kulich na hlavu a jde se na to. Otužování není ale jen jednou za čas sebrat odvahu, vrhnout se do řeky, nastydnout a už nikdy více.  Aby mělo ten správný ozdravný smysl, je třeba postupovat pozvolna, systematicky a dlouhodobě. Patří k němu i  pobyt na chladném vzduchu, nepřehánět to s oblékáním a doma se sprchovat studenou vodou, případně chodit do sauny.

Dobrý způsob, jak si zvyknout na studenou vodu je sprchování s postupným zavíráním teplé vody, až do doby, kdy poteče úplně studená. Ale hlavně nic nepřehánět, zpočátku stačí 1- 2 minuty.

Léto se přehoupne jak nic, a tak se  v zimě  budeme těšit na každého, kdo  rozšíří řady otužilců a  pravidelně se zúčastní setkání, o kterých budete informováni prostřednictvím sociálních sítí.